Bussikierroksella tutustuttiin vastavalmistuneisiin kosteikoihin

Epaalan kosteikko
Epaalaan valmistui 400 metrin mittainen kosteikkoketju, jonka yläpuolelle rakennettiin kolmas kosteikko, kaksitasouomaa ja biosuodatusallas. Kuva: Jarmo Oesch

Kevään yöpakkaset pelastivat pahimmalta mutakylvyltä, kun vajaat 40 vesienhoidosta kiinnostunutta kiersi tiistaina tutustumassa syksyn ja talven aikana valmistuneisiin kosteikoihin ja kaksitasouomiin.

Bussikierroksen ensimmäinen vierailukohde oli Kortteenpohjan Tuppioja, jossa esiteltiin syksyllä valmistuneita kosteikoita. Holjassa pysähdyttiin tutustumaan parhaillaan rakennettavaan kaksitasouomaan ja Epaalassa edellispäivänä valmiiksi saatuihin kosteikoihin.

Kosteikkokierroksen jälkeen Jari Ruski esitteli Nuijantalon seminaarissa viljelykäytäntöjä, joiden avulla vähennetään vesistökuormitusta ja parannetaan pellon tuottavuutta.

Retki- ja seminaaripäivän järjesti MTK Pirkanmaan Huoltovarmuus on kannattavuutta -hanke yhteistyössä Hauhon Oma Visio- hankkeen, Pälkäneen, Luopioisten ja Hauhon tuottajayhdistysten sekä Aito Suvi ry:n kanssa.

Tagit